Arçelik Ekmek Yapma Makinesi (EYM)

Arçelik Çift Hazneli Ekmek Yapma Makinesi K-2715 Ekmek Yapma Makinesi

Cihazın Resmi:

Arçelik K-2715 Ekmek Yapma Makinesi

Arçelik K-2715 Çift Hazneli Ekmek Yapma Makinesi

Cihazın Teknik Özellikleri:

Arçelik K-2715 Ekmek Yapma Makinesi Teknik Özellikleri

Arçelik K-2715 Ekmek Yapma Makinesi Teknik Özellikleri

1-     Çiftli hazne hamur karıştırma kolları

2-     Çiftli Hazne

3-     Tekli hazne hamur karıştırma kolları

4-     Tekli hazne

5-     Kapak

6-     Gövde

7-     Ölçü kabı

8-     Büyük ölçü kaşığı

9-     Küçük ölçü kaşığı

10-   Hamur karıştırma kolu çıkarma kancası

Gerilim: 230 V~50 Hz Güç: 800 W İzolasyon sınıfı: I

Cihazın Kullanımı:

Arçelik K-2715 Ekmek yapma makinesi kullanımı

Arçelik K-2715 Ekmek yapma makinesi kullanımı

 

Ekmek yapma makinesinin fişini prize takar takmaz LCD ekranı ışığı yanar ve bu sırada bir bip sesi duyulur ve 30 sn. sonra bu ışık söner; varsayılan program 1’dir (Standart programı gösterir) ve LCD ekranda “3:20” görünür. Ancak “3” ile “20” arasındaki iki nokta devamlı yanmaktadır ve oklar sırasıyla Büyük ekmek boyutu ve orta pişirme konumu göstermektedir (ayrıca, LCD ekranın altında “Temp:180°C” de gösterilir).

Program Seçimi

Farklı programları ayarlamak için kullanılır. Bu düğmeye her basıldığında (kısa bir bip sesiyle birlikte) program değişir. Düğmeye sürekli olmayan bir şekilde basınca, LCD ekranda 11 adet program dönüşümlü olarak gösterilir. İstediğiniz programı seçin. 11 programın işlevleri aşağıda açıklanmıştır.

Program Tarifleri

 1. 1.    Standart: Yoğurma, kabartma ve normal ekmek pişirme. Ayrıca, lezzeti artırmak için başka maddeler de ekleyebilirsiniz.
 2. 2.    Hızlı: Basic (Ana) ekmek için gerekenden daha az sürede somun ekmek yoğurma, kabartma ve pişirme. Ancak, bu ayarda pişirilen ekmek genellikle yoğun bir dokuyla birlikte daha küçüktür.
 3. 3.    Köy ekmeği: Yoğurma, kabartma ve daha uzun kabartma süresiyle


ekmek pişirme. Bu menüde pişirilen ekmek daha gevrek bir kabuğa ve daha hafif bir yoğunluğa sahiptir.

 1. 4.   Ultra hızlı: Çok çabuk bir şekilde yoğurma, kabartma ve pişirme. Ancak bu ekmek diğer menülere göre en kaba olanıdır.
 2. 5.   Tam buğday ekmeği: Tam buğday unuyla yoğurma, kabartma ve pişirme. Geciktirme işlevinin kullanılması kötü sonuçlara neden olacağından tavsiye edilmez.
 3. 6.   Kepek ekmeği: Kepek ekmeği yoğurma kabarma ve pişirme. Kepek ekmeği pişirmek içindir.
 4. 7.   Hamur hazırlama: Yoğurma ve kabartma var, ancak pişirme yoktur. Hamuru çıkarıp ekmek somunları, pizza, buğulu ekmek, vs. hazırlayın.
 5. 8.   Fırınlama: Yoğurma ve kabartma yapılmaz, yalnızca pişirme yapılır. Ayrıca, seçili ayardaki pişirme süresini artırmak için de kullanılır.
 6. 9.   Reçel hazırlama: Reçel ve marmelatları kaynatmak içindir. Meyve ve sebzeler ekmek tepsisine konulmadan önce doğranmalıdır.
 7. 10.  Sandviç ekmeği: Sandviç ekmeği yoğurma, kabartma ve pişirme. Hafif yoğunlukta ve daha ince kabuklu ekmek pişirme içindir.
 8. 11.  Özel program: Kişiye kendine özgü program yapma olanağı tanır. Bu program kullanıcıya yoğurma, kabartma, pişirme ve ısıtma

sürelerinin her birini ayarlayarak ekmeği kendi zevkine göre yapma olanağı tanır. Her program için ayarlanabilir süre aralığı aşağıdaki

gibidir:

KNEAD1 (YOĞURMA1)          3-14 dak.

RISE1 (KABARTMA1)            20-60 dak.

KNEAD2 (YOĞURMA2)          8-24 dak.

RISE2 (KABARTMA 2)           1-60 dak.

RISE3 (KABARTMA3)            20-120 dak.

BAKE (PİŞİRME)                    0-80 dak.

WARM (ISITMA)                     0-120 dak.

Özel program menüsünden,

1) Program seçim düğmesine bir kez basın, LCD ekranda KNEAD1 (Yoğurma 1) görünür, zaman düğmesine basıp dakika ayarı yaptıktan sonra bu süreyi onaylamak için program seçimi düğmesine basın ve otomatik olarak bir sonraki adıma geçin.

2) Yukarıdaki adımdan sonra LCD ekranda RISE1 (Kabartma 1) görünür, zaman düğmesine basıp dakika ayarı yapın; zaman düğmesine devamlı basılırsa, sayılar hızlı bir şekilde artar. Daha sonra program seçim düğmesine basarak onaylayın ve otomatik olarak bir sonraki adıma geçin.

3) Geri kalan adımları da bu şekilde ayarlayın. Yukarıdaki adımların hepsi için ayarlamalar bitince, ayar konumundan çıkmak için Başlatma/Durdurma düğmesine basın.

4) Daha sonra, çalışmayı başlatmak için Başlatma/Durdurma düğmesine basın. Not: ayarlar hafızaya alınabilir ve elektrik kesintisi olmaması koşuluyla, bir sonraki kullanımda da geçerliliğini korur.

Başlatma / Durdurma

Seçilen pişirme programını başlatmak ve durdurmak için kullanılır. Bir programı başlatmak için “Başlatma/durdurma” düğmesine bir kez basın Kısa bir bip sesi duyulur ve zaman göstergesindeki (:) iki nokta yanıp sönmeye başladığında program da başlamış olur. Bir program başlatıldıktan sonra “Başlatma/ durdurma” düğmesi dışındaki tüm düğmeler devreden çıkar..

Programı durdurmak için “Başlatma/ durdurma” düğmesine yaklaşık 3 saniye

 

basın, uzun bip sesinin duyulmasıyla programın kapatıldığı onaylanır. Bu özellik programın durdurulmasını sağlar.

Pişirme Sıcaklığı Seçimi

Sıcaklık düğmesi ile kabuğun AZ (160˚C), ORTA (180ºC) veya ÇOK (200ºC) pişmesini seçebilirsiniz. İstediğiniz kabuk rengini seçmek için bu düğmeye basın. LCD ekranda ok işareti seçtiğiniz kabuk rengine gelecektir.

Ekmek Büyüklüğü

Ekmeğin büyüklüğünü seçmek için ekmek boyutu düğmesine basın. LCD ekrandaki ok işaretinin Büyük 1100 gr, Küçük 800 gr, Çiftli 500 gr (her bir hazne için) konumlarına hareket ettiğini göreceksiniz.Toplam çalışma süresi farklı ekmek büyüklüklerine göre değişecektir. Çiftli konum yanlızca çift ekmek haznesi için kullanılır. Lütfen çalışma süresinin farklı ekmek büyüklüklerine göre değişeceğine dikkat edin. Ekmek boyutu yanlızca normal beyaz ekmek, köy ekmeği , ultra hızlı, tam buğday, kepek ekmeği ve sandviç programları için geçerlidir.

Sıcak Tutma

Ekmek, pişirildikten 60 dakika sonrasına kadar otomatik olarak sıcak tutulabilir. Sıcak tutma sırasında ekmeği dışarı almak isterseniz, Başlatma/durdurma düğmesine 3 saniye basılı tutarak programı kapatın.

ÖNEMLi UYARI: PROGRAM BiTiMiNDE EKMEĞi DIŞARI ALDIKTAN SONRA BAŞLATMA / DURDURMA DÜĞMESiNE 3 SANiYE BASIP MAKiNA DURDURULMALI VE ÜRÜNÜN FİŞİ PRİZDEN ÇEKİLMELİDİR.

Bellek

Ekmek pişirme işlemi sırasında elektrik kesintisi meydana gelirse, Başlatma/ durdurma düğmesine basılmasa bile, ekmek pişirme işlemi yaklaşık 15 dakika içinde otomatik olarak devam eder. Kesinti süresi 15 dakikayı geçerse, bellek korunamaz ve ekmek yapma makinesinin yeniden başlatılması gerekir. Ancak hamur, elektrik kesintisi meydana geldiği anda kabartma aşamasını geçmemişse, programı baştan başlatmak için doğrudan doğruya “Başlatma/durdurma” düğmesine basabilirsiniz.

Ortam

Makine oldukça geniş bir sıcaklık aralığında çalışabilir, ama çok sıcak bir oda ile çok soğuk bir oda arasında somun büyüklüğünde bir fark meydana gelebilir. Ekmek malzemelerinin de oda sıcaklığının 20°C ile 34°C arasında tutulmasını öneririz.

Uyar› Ekranı

 1. Program başlatıldıktan sonra ekranda “H:HH” gösteriliyorsa (aşağıdaki şekil 1’e bakın), hazne içindeki sıcaklık hala çok yüksek demektir. Bu durumda programın durdurulması gerekir. Kapağı açın ve 10 ila 20 dakika kadar makinenin soğumasını bekleyin.
 2. Başlatma/durdurma düğmesine bastıktan sonra ekranda “E:EE” gösteriliyorsa, bu durum sıcaklık sensörü bağlantısının kesilmiş olduğunu gösterir; lütfen sensörü Yetkili bir servisin kontrol etmesini sağlayın.İlk Kez Kullanırken
  1. Lütfen tüm parçaların ve

  aksesuarların eksiksiz ve hasarsız olup olmadığını kontrol edin.

  1. Tüm parçaları “Temizlik ve Bakım” bölümüne göre temizleyin.
  2. Ekmek pişirme makinesini fırınlama moduna getirin ve boş durumda

  10 dakika fırınlama işlemi yapın. Bir miktar duman çıkabilir bu normaldir. Makineyi soğuttuktan sonra bir kez daha temizleyin.

  1. Tüm parçaları iyice kurutup yeniden takın; cihazınız şimdi kullanıma hazırdır.


  Ekmek Nas›l Yapılır

  1. Ekmek haznesini yerine yerleştirin ve bir tık sesiyle yerine yerleşinceye kadar saat yönünde çevirin. Hamur karıştırma kolunu döndürme milinin üzerine yerleştirin. ‹fllem bitiminde hamur karıştırma kolunun milden kolayca çıkarılmasını sağlamak için mili az miktarda sıvı yağ ile yağlayın.

  2. Malzemeleri ekmek haznesine yerleştirin. Lütfen tarifte belirtilen sıraya sadık kalın. Sıvılar önce konulmalı, sonra un, tuz ve şeker eklenmeli, maya ve gerekiyorsa kabartma tozu daima en son ve tuza ve suya karışmayacak şekilde konulmalıdır.

  Maya ve/veya kabartma tozu Un ve/veya Kuru malzemeler Su ve/veya sıvı malzemeler

  Not: Kullanılabilecek azami un ve maya miktarları için lütfen tariflere bakın.

  3. Parmağınızla unun ortas›nda küçük bir girinti açın. Bu girintiye mayayı koyun; mayanın sıvı malzemelerle ve tuzla temas etmediğinden emin olun.

  4. Kapağı yavaşça kapatın ve cihazın fişini prize takın.

  5. İstediğiniz program seçilinceye kadar Program seçme düğmesine basın. Ekranda seçilen program›n numarası ve süresi belirecektir.

  6. İstediğiniz kabuk pişirme konumu seçilinceye kadar Sıcaklık düğmesine basın.

  7. İstediğiniz ekmek büyüklüğünü küçük, büyük veya çiftli seçmek için Ekmek boyutu düğmesine basın.

  Eğer ekmeği daha sonrası için pişirmek istiyorsanız Zaman düğmesine basarak bekleme süresini ayarlayın. Yapacağınız ekmeğin kaç saat sonra hazır olmasını istiyorsanız zaman düğmesine basarak o saati ayarlayınız. zaman düğmesine her basışta 10 dk ileri gidecektir. Zaman düğmesine devamlı basarsanız, süre devamlı

  1. olarak ve hızlı bir şekilde artar. Makineyi pişirmeye haz›r


  hale getirip Bafllatma / Durdurma dü€mesine bas›n›z. Örne€in flu an saat 20:00 ve ekme€in ertesi sabah 08:00’de haz›r olmas›n› istiyorsan›z, program saatini 12:00’ye ayarlamal›s›n›z. Bu makinada 13 saate kadar zamanlama yapabilirsiniz. Ekmek pişirme makinesinin hemen çalışmaya başlamasını istiyorsanız, bu adımı atlayabilirsiniz.

  1. Çalışmayı başlatmak için Başlatma/ Durdurma düğmesine basın.
  2. 10.  Normal, Köy ekmeği, Tam buğday ekmeği, Kepek ekmeği ve Sandviç ekmeği programında çalışma sırasında bip sesi duyulur. Bu ses size zeytin, ceviz, üzüm, musli gibi malzemeleri koymanızı hatırlatmaktadır. Kapağı açın ve hızlıca tarifte belirtilen miktarlarda malzemeleri koyun. Pişirme sırasında kapağın olabildiğince az açılması gerekir.

  11. Pişirme bitince 10 bip sesi duyulur. İşlemi durdurup ekmeği dışarı almak için Başlatma/durdurma düğmesine 3 saniye süreyle basın. Kapağı açın ve fırın eldivenini kullanarak ekmek haznesinin sapını sıkıca kavrayın. Hazneyi yukarıya doğru kaldırın ve hazneyi makineden çıkarın.

  12. Ekmeğin kenarlarını hazneden kurtarmak için hazneye zarar vermeyecek plastik spatula ile hafifçe gevşetin. Ekmek daha kolay çıkacaktır.

  Uyarı: Hazne ve ekmeğin kendisi çok sıcak olabilir! Bunları mutlaka dikkatlice ve fırın eldiveni ile tutun.

  13. Ekmek haznesini temiz bir pişirme yüzeyinin üzerine baş aşağı çevirin ve ekmek çıkıncaya kadar hafifçe sallayın.

  14. Ekmeği haznesinden dikkatlice çıkarın ve dilimlemeden önce yaklaşık 20 dakika soğumasını bekleyin.

  15. İşlem sonunda odada değilseniz ya da Başlatma/durdurma düğmesine basmamışsanız, ekmek otomatik olarak 1 saat sıcak tutulacak, daha sonra ısıtılması durdurulacaktır.


  1. Kullanmadığınız ve tam olarak çalışmadığı zamanlarda ve elektrik fişini prizden çekin.

  Not: Ekmeği dilimlemeden önce, ekmeğin içinde kalabilecek olan hamur karıStırma kolunu kolay çıkarmak için kancayı kullanın. Ekmek sıcaktır; hamur karıStırma kolunu asla elinizle çıkarmaya çalıSmayın.

  Özel Tanıtım

  1. Çiftli ekmek haznesi

  Çiftli ekmek haznesi üç şekilde kullanılır

  1-          Çiftli ekmek haznesinde yanlızca bir haznesi kullanılarak her hangi bir programda tek ekmek pişirebilir. Ancak bu program ekonomik olmaz.

  2-          Aynı program seçilerek farklı lezzette ki ekmekler yapılabilir. (Zeytinli, üzümlü..vb.)

  3-          Çiftli ekmek haznesine hazır karışım unları yarı yarıya bölüştürerek kullanılabilir. Bu kullanımda su ve mayada haznelere 1/2 oranında eklenmelidir.

  Not: Çiftli ekmek haznesi ile ekmek yaparken ekmeğin büyüklüğünü çift olarak düşünün.

  2. Hızlı ekmek pişirmek için Hızlı ekmek yaparken nem ve ısı ile etkinleşen kabartma tozu kullanılır. Hızlı programda sadece tarifi verilen miktarlarda normal beyaz ekmek 1 saat 58 dakikada yapılabilir.

  3. Ultra hızlı programları hakkında Ultra hızlı program; sadece normal beyaz ekmek için yapılabilir ve seçilen ekmek boyutuna göre yaklaşık 2 saat sürer.

  4. Özel programı hakkında Özel program menüsü seçildiğinde, kullanıcı kendi isteği ve deneyimleri doğrultusunda kendi programını ayarlayabilir.

  İşlem seçim düğmesine basınca, işlem LCD ekranda aşağıdaki gibi gösterilir ve yanıp söner: KNEAD1–RISE1– KNEAD2 – RISE2 — RISE3 –BAKE — WARM, istenilen işlemi seçin. Sonra zaman düğmesine basarak seçilen işlemin çalışma süresini ayarlayın. Zaman aralığı her seferinde 1 dakika artar; maksimum süreyi bulduktan sonra zaman düğmesine bir kez


  daha basarsanız, zaman en küçük süreye geri döner, zaman düğmesine devamlı basarsanız, süre devamlı olarak ve hızlı bir şekilde artar. İşlem süresi ayarlandıktan sonra, bu ayarı onaylamak için İşlem seçim düğmesine basın ve bir sonraki adıma geçerek tüm işlemler ayarlanıncaya kadar süre ayarını tekrarlayın. İşlem programı ayarını sonlandırmak için Başlatma/Durdurma düğmesine basın; LCD ekranda ayar işlemini bitiren toplam süre görünür, Başlatma/Durdurma düğmesine tekrar basarak ayarlanan programı başlatın. Özel program ekmek pişirme işlemine aşina olan ve kendi arzusuna ve deneyimine göre ekmek yapmak isteyen kullanıcılar tarafından kullanılır.


  Hızlı Programlar İçin Önemli Uyarılar

  1. Tüm hızlı programlarda kullanılan suyun 45-50 °C arasında sıcak su olması gerekir.
  2. Mecbur kalmadıkça hızlı programların kullanılmamasını öneririz. Çünkü hızlı programlarda ekmeğin mayalanma süresi kısa olduğundan normal programlara göre, ekmeğin iç dokusu yoğun ve kabarması az olacaktır.
  3. Hızlı programlarda İnstant kuru toz mayaya ilave olarak tariflerde belirtildiği kadar kabartma tozu kullanılmalıdır.


  4 İyi Ekmek Yapmak İçin Önemli İpuçları


  İyi ekmek pişirmenin önemli adımlarından biri de malzemelerin doğru oranda kullanılmasıdır.

  Aksi belirtilmedikçe ekmek yapımında kullanılan tüm malzemeler oda sıcaklığında olmalıdır. Sadece su ve süt ılık (20-25° C) olarak kullanılabilir. Doğru miktarı tutturabilmek için mutfak tartısı, ölçü kabı ya da ölçü kaşığı kullanılması önemle önerilir; aksi takdirde, ekmek istenilen kıvamda ve lezzette olmaz.

  1. Sıvı malzemelerin tartılması

  Su, taze süt ya da sıvı yağı ölçü kabı ile ölçülmelidir.

  Ölçü kabının hizasını gözünüzle yatay olarak kontrol edin.

  Ekmek yapımında mutlaka İnstant (hızlı) kuru toz maya kullanılmalıdır.

  1. Katı malzemelerin tartılması Un, tuz, şeker, İnstant kuru toz maya ölçü kabı ya da ölçü kaşığı kullanılarak ölçülebilir. Kalan malzemeler hava almayacak şekilde saklanmalıdır.
  2. Ekmek yapımında piyasada hazır olarak satılan 1 ekmeklik hazır ekmek karışımları ve İnstant kuru toz maya kullanılmak istenirse, bu kutularda makina için belirtilen tarifler standart


  program seçilerek uygulanmalıdır.

  4. Ekmek yapımında kullanılacak tüm malzemelerin kullanım için uygun olması (içme suyu kullanımı, un, maya, tuz, şeker gibi kuru malzemelerin taze olması v.b.) gerekmektedir.

  5. Makineniz çalışırken kapak zorunlu haller dışında açılmamalıdır. Kapak açılsa bile makine çalışmaya devam eder.

  6. Malzemelerin hazneye konulma sırasına uyulmalıdır. Sıralama şöyledir: sıvı malzemeler, yumurta, tuz, şeker, un ve maya şeklindedir. Mayanın su ve tuzla temas etmemesi gerekir. Un bir süre hamur halinde yoğrulduktan sonra bir bip sesi size zeytin müsli gibi katkı malzemelerin tariflerde belirtildiğikadar konulacağını bildirir. Bu katı malzemeleri çok erken eklenirse, bunların tadı uzun süreli karıştırma sırasında kaybolur. Gecikme işlevini uzun süreli olarak kullandığınız zaman, yumurta ya da meyveli malzemeler gibi bozulabilir bu malzemeleri koymayın.


  Ekmek Malzemelerinin Tanıtımı

  Ekmek unu

  Ekmek hamuru yüksek gluten içeriği bakımından çok zengindir (bu yüzden yüksek protein içeren yüksek gluten unu olarak da adlandırılır), elastisitesi iyidir ve ekmek kabardıktan sonra ekmeğin şeklinin bozulmasını önler. Gluten içeriği normal undan daha yüksek olduğundan, daha büyük boyutta ve daha iyi iç lifli ekmek yapmak için kullanılabilir. Ekmek yapımındaki en önemli malzeme ekmek unudur.

  1. Normal un

  Normal un iyi seçilmiş yumuşak ve sert buğdayın karıştırılması ile hazırlanır ve hızlı ekmeklerin ya da keklerin yapımında kullanılır.

  1. Tam buğday unu

  Tam buğday unu kepekli buğday öğütülerek hazırlanır, buğday kabuğu içerir ve tam buğday unu gluteni normal undan daha ağır ve daha besleyicidir. Tam buğday unundan yapılan ekmek genellikle daha küçük boyuttadır. Bu nedenle, birçok tarifte en iyi sonucu almak için tam buğday unu ve normal un birlikte kullanılır.

  1. Esmer buğday unu

  “Kaba un” olarak da adlandırılan esmer buğday unu yüksek lifli bir un çeşididir ve kepekli buğday ununa benzer. Kabartma sonrasında büyük bir boyut elde etmek için yüksek oranda ekmek unu kombinasyonu ile birlikte kullanılmalıdır.

  1. Kek unu

  Kek unu yumuşak buğday veya düşük proteinli buğday öğütülerek hazırlanır ve özellikle kek yapımında kullanılır. Farklı unlar benzer görünümdedir; aslında mayanın performansı veya çeşitli unların su çekme kapasitesi çoğunlukla yetiştirildikleri bölgelere, yetişme koşullarına, öğütme işlemine ve depolanma ömrüne göre değişir. Ununuzu kendi çevrenizdeki farklı markaları test ederek, tatlarına göre ve karşılaştırma yaparak seçebilir ve kendi deneyimleriniz ve damak


  tadınıza göre bunların hangisinin en iyi sonucu verdiğine karar verebilirsiniz.

  1. Mısır unu ve yulaf unu

  Mısır unu ve yulaf unu sırasıyla mısırın ve yulafın öğütülmesiyle hazırlanır, her ikisi de kaba ekmek yapımındaki katkı maddeleridir ve lezzeti ve dokuyu zenginleştirmek üzere kullanılırlar.

  Şeker

  Şeker, ekmeğin tadını ve rengini artıran çok önemli bir malzemedir. Ekmeği mayalar ve besleme değerine yardımcı olur; genellikle beyaz şeker kullanılır. Özel isteğe bağlı olarak kahverengi şeker, şeker pudrası veya pamuk şekeri kullanılabilir.

  İnstant kuru toz maya

  Maya hamurumsu bir mayalama işleminden geçer, karbondioksit üretir, ekmeğin genleşmesini ve iç elyafının yumuşak olmasını sağlar. Ancak mayalanma, beslenme için şekerdeki karbohidrata ve una ihtiyaç duyar.

  Yüksek sıcaklıklarda bozulacağı için maya buzdolabında saklanmalıdır; kullanmadan önce mayanızın üretim tarihini ve raf ömrünü kontrol edin. Her kullanmadan sonra mayayı hemen hava almayacak şekilde buzdolabına koyun. Genellikle, ekmeğin kabarmamasının nedeni bozuk mayadır.

  Aşağıda açıklanan yollarla mayanızın taze ve aktif olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

  (1)    Bir ölçme kabına 1/2 fincan ılık su (45-50°C) koyun.

  (2)    Fincana 1 çay kaşığı beyaz şeker koyup karıştırın sonra suya 2 çay kaşığı maya serpin.

  (3)    Ölçme kabını ılık bir yerde yaklaşık 10 dakika bekletin. Suyu karıştırmayın.

  (4)    Çıkan köpük yaklaşık 1 fincan olmalıdır. Aksi takdirde, maya bozuktur ve işe yaramaz.

  Tuz

  Ekmeğin lezzetini ve kabuk rengini artırmak için tuz gerekir. Ama tuz aynı zamanda mayanın kabarmasını da kısıtlar. Tarifinizde asla çok fazla tuz kullanmayın; tuz kullanmak


  istemiyorsanız, bunu atlayın. Ekmek tuzsuz olursa, daha büyük olur. Yumurta

  Yumurta ekmeğin dokusunu iyileştirir, ekmeği daha besleyici yapar, ebadını büyütür ve ekmeğe özel yumurta tadı verir; bir yumurta çırpılarak köy ekmeği tarifinde suya ekleyerek kullanabilirsiniz.

  Yağ, tereyağı ve sıvı yağ

  Yağ ekmeği yumuşak yapar ve saklanma ömrünü uzatır. Tereyağı, buzdolabından alındıktan sonra karıştırılabilecek kıvama getirilmek üzere kullanılmadan önce eritilmeli ya da küçük parçalar halinde kesilmelidir.

  Kabartma tozu

  Kabartma tozu hızlı ekmek program­larında kullanılır. Kabarması için zaman gerekmediğinden ve kabarcık oluşturan hava çıkardığından, çıkan havanın oluşturduğu kabarcıklar kimyasal prensibe göre ekmeğin dokusunu yumuşatır.

  Su ve diğer sıvılar

  Su, ekmek yapımındaki temel bir maddedir. Genel olarak 20°C ile 25°C arasındaki su sıcaklığı en iyisidir. Ancak, hızlı ekmek yapımında gerekli kabarma hızını elde etmek için su sıcaklığının 45-50°C arasında olması gerekir. Suyun yerine taze süt ile karıştırılmış su kullanılarak ekmeğin lezzeti artırılabilir ve kabuk rengi iyileştirilebilir. Bazı tariflerde ekmeğin lezzeti için elma suyu, portakal suyu, limon suyu vb. gibi meyve suları kullanılabilir. Tüm bu denemeler, kişisel tercihlere göre yapılabilir.

  Yararlı Bilgiler / Öneriler

  1. Tariflerdeki ölçümler için ipuçları; 1 Büyük ölçü kaşığı= 15 ml / yemek kaşığı

  1 Küçük ölçü kaşığı= 5 ml / çay kaşığı 1 Ölçü kabı un = 150 gr

  1 Ölçü kabı sıvı = 200 ml.(Kapta gösteriliyor)

  1. Bütün pişirme konumlarında program bittiğinde bip sesi duyulur. Eğer ekmek haznede bekletilmeyip çıkarılacaksa başlatma/durdurma


  düğmesine 3 sn basıp makinayı durdurun.Aksi halde makine fırınlama konumunda çalışmaya devam edecektir.

  1. Makinanın kapağı mümkün olduğunca açılmamalıdır.
  2. Marketlerde satılan hazır ekmek karışımları ve bu kutuların içlerindeki mayalar kullanılacaksa,aşağıdaki tarifler yerine hazır ekmek karışımı kutusunda ekmek yapma makinaları için belirtilen tarifler,hazır ekmek karışımı tipi ne olursa olsun 3 saatlik standart program seçilerek yapılmalıdır.Hazır ekmek karışımında tuz, şeker gibi katı katkılar olduğundan ayrıca şeker,tuz gibi katı katkılar eklenmemelidir. Çiftli haznede hazır karışım unları kullanılacaksa karişım un 1/2 oranında haznelere eşit bölüştürürek konur Tarifdeki su miktarı ile hazır maya paket 1/2 oranında haznelere konur.
  3. Standart,köy ekmeği,kepek ekmeği ve sandviç ekmeği programlarında isteğe bağlı olarak 100 gr. zeytin (çekirdeği çıkarılmış), ceviz, veya kuru üzüm veya müsli vb.yiyecekler ilk bip sesi duyulduğunda kapak açılıp haznedeki hamur içine atılarak zeytinli,üzümlü, müslili vb. ekmekler yapılabilir.Makinanın kapağının açılmasını kabarma açısından önermediğimizden bu ekleme işlemi olabildiğince hızlı yapılmalıdır.
  4. Hızlı programda ekmek boyutunu seçme imkanımız yoktur,makine otomatik olarak normal boyutunu seçer tarifteki miktarlar kullanılarak normal beyaz ekmek yapılır.
  5. Ultra hızlı ve Hızlı ekmek program­larında sıcak su (45-50 C) ve 1 paket kabartma tozu (10 gr.) kullanılmalıdır.
  6. Ultra hızlı ve Hızlı programlar zaman açısından avantaj sağlamakla birlikte, yapılan ekmeğin iç dokusu ve kabarması açısından diğer normal programlar kullanılarak yapılan ekmeklere göre daha az tatminkar olacaktır. Bu yüzden zorunlu kalınmadıkça hızlı programların kullanılmamasını öneriyoruz.

Ekmek Tarifleri

 

Normal Beyaz Ekmek  
Program Konumu

Standart

Pişirme konumu

Az/Orta/Çok

Ekmek boyutu

Büyük

Küçük

Çiftli (1 hazne için)

Su

380 ml

300 ml

180 ml

Sıvı yağ

1,5 Büyük ölçü kaşığı

1 Büyük ölçü kaşığı

2 Küçük ölçü kaşığı

Süt

1,5 Büyük ölçü kaşığı

1 Büyük ölçü kaşığı

2 Küçük ölçü kaşığı

Beyaz Un

4 tam 2/3 Ölçü kabı
(700gr)

3 tam 1/3 Ölçü kabı
(500gr)

2 tam 1/3 Ölçü kabı
(350gr)

Şeker

4 Küçük ölçü kaşığı

3 Küçük ölçü kaşığı

2 Küçük ölçü kaşığı

Tuz

2 Küçük ölçü kaşığı

1,5 Küçük ölçü kaşığı

1 Küçük ölçü kaşığı

Instant kuru toz maya

2 Küçük ölçü kaşığı

1,5 Küçük ölçü kaşığı

1 Küçük ölçü kaşığı

 

 

Hızlı Beyaz Ekmek  
Program Konumu

Hızlı

Pişirme konumu

Az/Orta/Çok

Ekmek boyutu  (Seçim yapılamamakta)
Sıcak Su ( 45-50 C)

300 ml

Sıvı yağ

1 Büyük ölçü kaşığı

Süt

1 Büyük ölçü kaşığı

Beyaz Un

3 tam 1/3 Ölçü kabı (500gr)

Şeker

2 Küçük ölçü kaşığı

Tuz

1,5 Küçük ölçü kaşığı

Kabartma tozu

1 paket (10 gr.)

Instant kuru toz maya

2 Küçük ölçü kaşığı

 

 

Köy Ekmeği  
Program Konumu

Köy Ekmeği

Pişirme konumu

Az/Orta/Çok

Ekmek boyutu

Büyük

Küçük

Çiftli (1 hazne için)

Su

360 ml

280 ml

160 ml

Sıvı yağ

1,5 Büyük ölçü kaşığı

1 Büyük ölçü kaşığı

2 Küçük ölçü kaşığı

Beyaz Un

4 tam 2/3 Ölçü kabı
(700gr)

3 tam 1/3 Ölçü kabı
(500gr)

2 tam 1/3 Ölçü kabı
(350gr)

Süt

1,5 Büyük ölçü kaşığı

1 Büyük ölçü kaşığı

2 Küçük ölçü kaşığı

Şeker

5 Küçük ölçü kaşığı

4 Küçük ölçü kaşığı

3 Küçük ölçü kaşığı

Tuz

2 Küçük ölçü kaşığı

1,5 Küçük ölçü kaşığı

1 Küçük ölçü kaşığı

Instant kuru toz maya

2 Küçük ölçü kaşığı

1,5 Küçük ölçü kaşığı

1 Küçük ölçü kaşığı

 

 

Ultra Hızlı Beyaz Ekmek  
Program Konumu

Ultra Hızlı

Pişirme konumu

Az/Orta/Çok

Ekmek boyutu

Büyük

Küçük

Çiftli (1 hazne için)

Sıcak Su ( 45-50 C)

380 ml

300 ml

180 ml

Sıvı yağ

1,5 Büyük ölçü kaşığı

1 Büyük ölçü kaşığı

2 Küçük ölçü kaşığı

Süt

1,5 Büyük ölçü kaşığı

1 Büyük ölçü kaşığı

2 Küçük ölçü kaşığı

Beyaz Un

4 tam 2/3 Ölçü kabı
(700gr)

3 tam 1/3 Ölçü kabı
(500gr)

2 tam 1/3 Ölçü kabı
(350gr)

Şeker

4 Küçük ölçü kaşığı

3 Küçük ölçü kaşığı

2 Küçük ölçü kaşığı

Tuz

2 Küçük ölçü kaşığı

1,5 Küçük ölçü kaşığı

1 Küçük ölçü kaşığı

Kabartma tozu

1 Paket 10 gr

1 Paket 10 gr

1/2 paket 5gr

Instant kuru toz maya

2 Küçük ölçü kaşığı

1,5 Küçük ölçü kaşığı

1 Küçük ölçü kaşığı

 

 

Tam Buğday Ekmeği  
Program Konumu

Tam Buğday Ekmeği

Pişirme konumu

Az/Orta/Çok

Ekmek Boyutu

Büyük

Küçük

Çiftli (1 hazne için)

Su

400

280 ml

160 ml

Tam Buğday unu

3 tam 1/3 ölçü kabı
(500 gr)

2 tam 2/3 ölçü kabı
(350 gr.)

1 tam 3/4 ölçü kabı
(250 gr.)

Beyaz Un

1tam 1/3 ölçü kabı
(200 gr)

1 tam ölçü kabı
(150 gr.)

3/4 ölçü kabı
(100 gr.)

Sıvı yağ

1,5 Büyük ölçü kaşığı

1 Büyük ölçü kaşığı

2 Küçük ölçü kaşığı

Şeker

4 Küçük ölçü kaşığı

3 Küçük ölçü kaşığı

2 Küçük ölçü kaşığı

Tuz

1,5 Küçük ölçü kaşığı

1,5 Küçük ölçü kaşığı

1 Küçük ölçü kaşığı

Instant kuru toz maya

2,5 Küçük ölçü kaşığı

2 Küçük ölçü kaşığı

1,5 Küçük ölçü kaşığı

 

 

Kepek Ekmeği  
Program Konumu

Kepek Ekmeği

Pişirme konumu

Az/Orta/Çok

Ekmek Boyutu

Büyük

Küçük

Çiftli (1 hazne için)

Su

410

310 ml

190 ml

Sıvı yağ

1,5 Büyük ölçü kaşığı

1 Büyük ölçü kaşığı

2 Küçük ölçü kaşığı

Kepek unu (saf)

1 tam 1/8 ölçü kabı
(140 gr.)

1 ölçü kabı
(120 gr.)

1/2 ölçü kabı
(70 gr.)

Beyaz un

3 Tam 2/3 ölçü kabı
(560gr.)

2 Tam 1/2 ölçü kabı
(380 gr.)

1 tam 4/3 ölçü kabı
(280 gr.)

Şeker

4 Küçük ölçü kaşığı

3 Küçük ölçü kaşığı

2 Küçük ölçü kaşığı

Tuz

1,5 Küçük ölçü kaşığı

1,5 Küçük ölçü kaşığı

1 Küçük ölçü kaşığı

Instant kuru toz maya

2,5 Küçük ölçü kaşığı

2 Küçük ölçü kaşığı

1 Küçük ölçü kaşığı

 

 

Sandviç Ekmeği  
Program Konumu

Sandviç Ekmeği

Pişirme konumu

Az/Orta/Çok

Ekmek boyutu

Büyük

Küçük

Çiftli (1 hazne için)

Su

380 ml

300 ml

180 ml

Sıvı yağ

1,5 Büyük ölçü kaşığı

1 Büyük ölçü kaşığı

2 Küçük ölçü kaşığı

Süt

1,5 Büyük ölçü kaşığı

1 Büyük ölçü kaşığı

2 Küçük ölçü kaşığı

Beyaz Un

4 tam 2/3 Ölçü kabı
(700gr)

3 tam 1/3 Ölçü kabı
(500gr)

2 tam 1/3 Ölçü kabı
(350gr)

Tuz

2 Küçük ölçü kaşığı

1,5 Küçük ölçü kaşığı

1 Küçük ölçü kaşığı

Instant kuru toz maya

2 Küçük ölçü kaşığı

1,5 Küçük ölçü kaşığı

1 Küçük ölçü kaşığı

 

 

Reçel Tarifleri  
Program Konumu

Reçel Hazırlama

Çilek

750 gr

Toz şeker

750 gr

Reçel yapma katkısı

Reçel yapma katkısı paketinin tamamı (Yaklaşık 25 gr.)

Su

70 ml

   
Vişne

750 gr

Toz şeker

750 gr

Reçel yapma katkısı

Reçel yapma katkısı paketinin tamamı (Yaklaşık 25 gr.)

Su

140 ml

 

Çilekler veya vişneler temizlenerek ve uygun şekilde kesilerek hazneye konur.Ayrı bir kapta 3 büyük ölçü kaşığı toz şeker ve 1 paket reçel yapma katkısı iyice karıştırılır. Hazne içindeki malzemelere şeker ilave edilip 3 saat beklenir. Daha sonra ayrı kapta hazırlanan şekerli reçel yapma katkısı hazneye konur ve çilek için 70 ml,vişne için 140 ml su ilave edilerek reçel hazırlama programı seçilerek makine çalıştırılır.

Not : Eğer program bitiminde reçeliniz istediğiniz kıvama gelmediyse fırınlama programını kullanarak reçel kıvamını daha koyu yapabilirsiniz.Fırınlama sırasında iki – üç sefer kapağı açıp reçel karışımını karıştırın.

 

5 Temizlik Ve Bakım

 

Temizleme işleminden önce makinenin fişini prizden çekin ve soğumasını bekleyin.

 1. Hazne: İç ve dış kısımları nemli bir bezle silin. Yapışmaz kaplamaya zarar vermemek için keskin veya aşındırıcı maddeler kullanmayın. Hazne yerine yerleştirilmeden önce iyice kurulanmalıdır.
 2. Hamur karıştırma kolu: Karıştıma kolunu milden çıkarmanın zor olduğu durumlarda hazneyi sıcak suyla doldurun ve bu şekilde 30 dakika kadar bekletin. Böylece karıştırma kolu temizlenmek üzere kolayca çıkarılabilir. Karıştırma kolunu nemli bir pamuklu bezle dikkatlice silin. Haznedeki mile yapışan hamurları iyice temizleyin.
  1. Kapak ve pencere: kapağın içini ve dışını hafif nemli bir bezle silin.
  2. Gövdenin dış yüzeyini nemli bir bezle hafifçe silin. Hiçbir aşındırıcı temizleyici kullanmayın. Gövdeyi temizlemek amacıyla asla su içine daldırmayın.
  3. Ekmek pişirme makinesini saklamak üzere ambalajına koymadan önce iyice soğuduğundan, temiz ve kuru olduğundan ve kapağının kapatılmış olduğundan emin olun.
  4. Hazneyi ve hamur karıştırma kolunu kesinlikle bulaşık makinasında yıkamayınız.

 

6 Problemler İçin Çözüm Önerileri

 

No. Sorun Nedeni Çözümü
1 Pişirme sırasında havalandırma deliğinden duman çıkıyor. Bazı malzemeler ısı elemanına veya yanına yapışabilir, ilk kullanımda ısı elemanının üzerinde yağ kalmış olabilir Ekmek pişirme makinesinin fişini çekin ve ısı elemanını temizleyin, ancak elinizi yakmamaya dikkat edin.
2 Ekmeğin alt kabuğu çok kalın Ekmeği ısıtmada tutmak veya ekmeği uzun süre haznede tutarak çok su kaybına neden olmak Ekmeği ısıtma durumunda bekletme işleminde daha erken çıkarın
3 Ekmeği dışarı çıkarmak çok zor Hamur karıştırma kolu haznedeki mile sıkıca yapışmış olabilir Ekmeğin kenarlarını hazneden kurtarmak için yapışmaz spatula ile hafifçe gevşetin Ekmeği çıkardıktan sonra hazneye sıcak su koyun ve hamur yoğurucuyu bunun içinde 30 dakika tutun ve sonra çıkararak temizleyin.
4 Malzemeler iyi karışmıyor ve kötü pişirme yapılıyor Seçilen program menüsü doğru değildir Kapağı mumkun mertebe açmayın.
Çalıştırdıktan sonra kapak birkaç kez açılarak ekmek kurutulmuş ve kabuğu kahverengi değil Son kabarmada kapağı açmayın
Karıştırma direnci çok büyük olduğundan hamur yoğurucu neredeyse hiç dönemiyor ve düzgün karıştırma yapamıyordur Yoğurucu deliğini kontrol edin, sonra ekmek haznesini çıkarın ve yüksüz çalıştırın, hala normal değilse, yetkili servisi arayın.
5 Başlatma/Durdurma” düğmesine bastıktan sonra ekranda “H HH” görünüyor. Ekmek pişirme makinesinin sıcaklığı ekmek pişirmek için çok yüksek. Başlatma/Durdurma” düğmesine basın ve ekmek pişirme makinesinin fişini çekin, sonra ekmek haznesini dışarı çıkarın ve ekmek pişirme makinesi soğuyuncaya kadar kapağı açık tutun.
6 Motor sesi duyuluyor ama hamur yoğrulmuyor. Hazne düzgün takılmamış, hamur karıştırma kolu ya da hamur karıştırılmayacak kadar fazla Hazne düzgün yerleştirilip yerleştirilmediğini ve hamurun reçeteye-göre yapılıp yapılmadığını, ayrıca malzemelerin doğru tartılıp tartılmadığını kontrol edin.
7 Ekmek boyutu kapağı itecek kadar büyük Maya veya un ya da su çok fazladır veya ortam sıcaklığı çok yüksektir Yukarıdaki faktörleri kontrol edin ve miktarları istenen düzeye indirin
8 Ekmek büyüklüğü çok küçük ya da ekmek kabarmıyor Maya yoktur veya maya yeterli değildir, ayrıca, su sıcaklığı fazla olduğundan veya maya tuzla karıştığından veya ortam sıcaklığı düşük olduğundan maya işlevini yerine getiremiyordur Maya miktarını ve performansını kontrol edin, ortam sıcaklığını istenen dereceye getirin
9 Hamur çok fazla olduğundan hazne dışına taşıyor Hamuru yumuşatan sıvıların miktarı fazladır; maya miktarı da çok fazladır. Sıvıların miktarını azaltın ve hamur sertliğini ayarlayın
  10 Hamur pişerken ekmeğin orta kısmı çöküyor Kullanılan un ve kabartma tozu yeterince güçlü değildir ve hamuru kabartmıyordur Ekmek unu veya güçlü kabartma tozu kullanın.
Mayalanma hızı çok hızlıdır veya maya sıcaklığr çok yüksektir Maya oda sıcaklığında kullanılmalıdır.
Aşırı su hamuru yumuşatır ve aşırı ıslatır. Suyun emişine bağlı olarak tarifedeki suyu ayarlayın
11 Ekmek ağırlığı çok fazla ve yapısı çok yoğun Çok fazla un veya eksik su Unu azaltın veya suyu artırtn
Çok fazla katkı malzemesi vardır veya tam buğday ununun miktarı fazladır İlgili malzemelerin miktarını azaltın ve mayayı arttırın.
12 Ekmeği kestikten sonra orta kısmında boşluklar var Aşırı su veya maya vardır ya da tuz konulmamıştır Su veya maya miktarını azaltın ve tuzu kontrol edin
Su sıcaklığı çok yüksektir Su sıcaklığını kontrol edin
13 Ekmek yüzeyi kuru toza yapışmış Ekmekte tereyağı, muz, vs. gibi yapışkanlığı güçlü malzemeler vardır. Ekmeğe, yapışkanlığı güçlü malzemeler koymayın.
Eksik su nedeniyle iyi karışmamıştır Suyu ve ekmek pişirme makinesinin mekanik yapısını kontrol edin
  14

Kek veya fazla şekerliEkmek yiyecekleri yaparken kabuk çok kalın ve renk çok koyu oluyor

pişirirken farklı tariflerin ve malzemelerin büyük etkisi olur; fazla şeker nedeniyle pişirme rengi çok koyulaşır Fazla şekerli bir tarif nedeniyle pişirme rengi çok koyu ise, programı istenen süreden 5-10 dakika erken bitirmek için Başlatma/Durdurma düğmesine basın. Ekmeği dışarı çıkarmadan önce, makinenin kapağı kapalı olarak ekmeği veya keki haznede 20 dakika bekletmeniz gerekir.


Yorumlar

Bu konuda sizin de söyleyecekleriniz olabilir. Yorum yapın, yayınlayalım...